Môj príbeh

Som architektka a mojou vášňou aj profesiou  je navrhovanie a zariaďovanie priestorov  nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“.

Mať prácu, ktorá vás baví a je zároveň vašim koníčkom, je asi snom každého človeka. Mne sa to podarilo. Som architektka, interiérová dizajnérka a konzultantka feng shui. Vyštudovať školu je však jedna vec a prax druhá. Až v praxi ste konfrontovaní s realitou a začína sa ďalšia škola. Ja som sa našla hlavne v navrhovaní bytových interiérov a rodinných domov. Pôsobím v tomto odbore už viac ako 20 rokov, vrátane  praxe manželky a mamy dvoch detí. Za ten čas som nazbierala bohaté skúsenosti pri navrhovaní a zariaďovaní rôznych priestorov. Tvorím najmä obytné priestory , kde využívam aj znalosti z feng shui. To mi pomáha vytvárať bývanie, kde sa ľudia cítia naozaj doma.

To však prišlo postupne.

Napriek tomu, že som sa vždy snažila vytvoriť priestor pre konkrétneho človeka, spočiatku to nebolo ono, stále mi v tom niečo chýbalo. My ľudia sme ovplyvňovaní svojim okolím, módnymi trendmi a značkami a často zabúdame a popierame svoju bytostnú podstatu. A to je príčina toho, že aj keď je priestor krásny a novo zariadený, dotyčný človek v ňom môže niečo postrádať. Akoby nebol pre neho. Ale na to som prichádzala postupne. Stále som hľadala príčiny a možnosti, aby priestor čo najviac rezonoval s daným človekom.

 A tak som sa dostala k učeniu feng shui.

Kto hľadá – nájde. Jedného dňa mi „prišla do cesty“ malá nenápadná knižka od Kwan Lau: Feng shui – umenie bývať. Tajomstvo harmónie vášho domova.  A bolo to jasné! Bolo to v roku 1996 , asi prvá knižka, ktorá u nás vyšla. Odvtedy som sa začala venovať štúdiu feng shui a postupne aj cvičeniu čchi-kung, cez ktoré som poznávala energie, ktoré v nás pôsobia a prepájajú nás s priestorom, v ktorom sa pohybujeme.

Dnes je na trhu obrovské množstvo kníh a časopisov o bývaní , architektúre aj o feng shui. Nehovoriac o tom, ako sa zmenil „trh“ s nábytkom, službami a produktami pre stavbu a bývanie. Tak ako bol voľakedy problém nájsť napríklad nejaký pekný obklad do kúpeľne, tak dnes je problém si z celej tej ponuky krásnych obkladov vybrať  ten „pravý“ pre nás. Alebo sedačky, stoličky a podobne. Váhate, pochybujete, či sa rozhodnete správne, či to všetko bude k sebe pasovať, či sa to zmestí do priestoru a podobne.

A tak by som vám postupne chcela ukazovať  možnosti, ako to všetko zvládnuť, dávať vám tipy a rady ako sa v tom širokom spektre možností a produktov vyznať a vybrať tie správne.

Ing.arch. Monika Jakubcová
\"Dokonalosť spočíva v maličkostiach, ale dokonalosť nie je maličkosť\".

(Michelangelo Buonarroti)