Farba roku 2018

Tohoročná farba Greenery ukončuje svoju vládu a na trón sa chystá zasadnúť nová farba pre rok 2018 :   ULTRA VIOLET

Ide o konkrétny odtieň 18-3838, ktorý určilo výskumné centrum Pantone ako hlavnú farbu nadchádzajúceho roku, pod názvom Ultra-violet. Je to fialový odtieň s modrým základom.

Má predstavovať symbol originality, tvorivosti a vizionárastva. „Žijeme v časoch, ktoré si pýtajú predstavivosť a invenčnosť. Symbolizuje ich aj odtieň Ultraviolet, ktorý posúva náš potenciál na vyššiu úroveň,“ uviedla vo vyjadrení pre médiá Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute.

Farbou roka 2017 bola „zelenkavá“ – greenery, ktorá bola synonymom sviežosti, obnovy a nových začiatkov. Predstavovala silu jarnej energie.

Fialová je symbolom spirituality, sily a majstrovstva, inteligencie, luxusu a elegancie. Napomáha úspechu, povzneseniu a dosiahnutiu duchovných cieľov. Už v histórii bola charakteristickou farbou pre kráľovské rodiny.

Skladá sa z dvoch odtieňov – modrej a červenej – farieb, ktoré sú síce protikladné, ale vzájomným spojením vytvárajú „niečo nové“.

Fialová farba predstavuje „božské vedomie“(pol dielu modrej) spojené s „pozemským“(pol dielu červenej) a spoločne pôsobia v energetickom centre – v siedmej čakre, tzv. korunnej.

Je symbolom „neba na zemi“, prináša rovnováhu a pomáha človeku stáť „nohami na zemi“, zatiaľ čo jeho„hlava prebýva v nebi“

/Nie náhodou boli pôvodne fialové aj sviečky na adventnom venci./

Táto výrazná a meditatívna farba s mystickým nádychom sa v prírode objavuje v kvetoch šafránulevandule, fialiek, vistérie, aj hyacintu. 


/zdroj:archív autora/


/zdroj:archív autora/

Milovníci levandule, ktorí majú túto farbu vo svojich príbytkoch, či už ako farbu na stene, alebo v doplnkoch, budú v budúcom roku super „in“


/zdroj: archív autora/

To, že fialová bola určená ako hlavná farba pre rok 2018 samozrejme neznamená, že teraz by sme mali všade používať len túto farbu a ostatné farby stratili „módnosť“. Nie, práve naopak. Fialová je veľmi výrazná farba, a preto ju treba v interiéroch používať veľmi opatrne a s citom. Je lepšie použiť jemnejšie odtiene a vhodne ich skombinovať s inými farbami.

Inšpiráciu farebných kombinácií môžeme hľadať v prírode – napríklad v kvetoch levandule, kde nájdeme krásne odtiene fialovej, v  kombinácii so zelenkavou farbou stoniek, šedou a béžovou farbou zeme a podobne. Vhodné sú aj ďalšie neutrálne odtiene  – vanilková a slonovinová biela.

Na dosiahnutie určitej extravagantnosti, alebo upútania pozornosti môžeme použiť tzv. color blocking  – kombinovanie výrazných farieb z opačnej strany spektra. Tu sa kombinuje fialová s korálovo červenou a horčicovo žltou. Aj tieto farebné kombinácie nachádzame v prírode – kvet šafránu(fialová so žltou), kombinácia červenej ruže a fialového plamienka….

/zdroj: archív autora/

Fialová farba je vynikajúca pre akcentovanie – zvýraznenie a oživenie priestoru.

Fialovú odporúčam  použiť striedmo, s citom, hlavne formou textílií, vankúšov a doplnkov.


/zdroj: archív autora + internet/

Červená

Ako súčasť fialovej si bude v budúcom roku držať popredné postavenie. Je to krásna akcentujúca  a zmyselná farba, ktorá podporí našu vitalitu a oživí každý interiér.

Tip: Ak chcete posilniť lásku a vášeň vo vašom vzťahu, pridajte červenú farbu do svojej spálne. Červená sviečka, červené kreslo, alebo len červený vankúš. Ale pozor – je to silno aktívna farba, tak aby ste si neodohnali spánok. 


/zdroj: internet/

/Viac k tejto téme si môžete prečítať v mojom e-Booku/

Modrá

Aj máte radi túto farbu, tak v budúcom roku si môžete vytvoriť pekné kombinácie modrej a fialovej, modrej a bielej, ale aj modrej a limetkovej.

/zdroj: internet/

/zdroj: archív autora/

A niečo pre milovníkov romantiky – jemné pastelové tóny v kombinácii s fialovou


/zdroj: internet/

Paleta farieb na rok 2018 na čele s fialovou ponúka krásne kombinácie a určite je sa z čoho inšpirovať nielen pre interiér, ale aj v obliekaní a líčení.

A aké farby, alebo farebné kombinácie  sa páčia vám? Napíšte mi do komentárov….

A ak by ste potrebovali nejakú radu, či pomoc pri zariaďovaní vašich priestorov, neváhajte ma kontaktovať tu.
Tiež sa môžete pridať ku nám na facebook a instagram.

Monika Jakubcová

Monika Jakubcová
Som architektka a mojou vášňou aj profesiou je navrhovanie a zariaďovanie priestorov nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“. Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.