Prečo pridať na jeseň žltú farbu do svojho interiéru?

Jeseň v obývačke

Žltá farba na jeseň je proste top! A nielen preto, že je farbou padajúceho lístia a spolu s červenou a oranžovou vytvárajú v jesennej prírode jedinečné scenérie. Je to farba radosti a optimizmu, a práve to je dôležité podporiť v pochmúrnych jesenných dňoch.

Návrh obývačky - vizualizácia so žltými doplnkami
Vankúše žlté; Kreslo žlté; Taburet žltý; Koberec

Jesenná príroda prežiarená slnkom je nádherná a nepoznám nikoho kto by ju nemiloval. Nie však všetky jesenné dni sú slnečné. Práve naopak. Viac je tých „šedých“, upršaných, kedy sa nám nechce vystrčiť ani nos z domu. Nie je to nič nové „pod slnkom“, že nedostatok prirodzeného svetla spôsobuje depresie. Keď je vonku zamračené a prší, všetko je nejaké bezfarebné a smutnejšie. Vtedy aj náš interiér pôsobí pochmúrnejšie ako obvykle. No a potom už nemáme ďaleko k pochmúrnym a depresívnym náladám.

A práve tu nám vie pomôcť svetlo, vo forme vhodného umelého osvetlenia, a žltá farba. Je to práve jej psychologické pôsobenie, ktoré u nás evokuje svetlo a teplo. A to značí hneď lepšiu náladu.

Moodboard - návrh obývačky v rodinnom dome
Žlté doplnky

Žltá farba pôsobí:

  •  z hľadiska psychiky – je povzbudivá a veselá. Podporuje komunikáciu, bdelosť a duševnú aktivitu. Preto je veľmi vhodná hlavne do obývacích izieb, lebo práve tam sa odohráva spoločenský život rodiny.
  • z hľadiska priestoru – svetlé tóny žltej priestor rozširujú, sýte odtiene dostanú predmet alebo plochu do popredia.
  • z hľadiska zdravia – žltá je spojená s prvkom Zeme, a preto pôsobí pozitívne na žalúdok a slezinu.

Žltá farba je z pohľadu svojho pozitívneho  a povzbudivého pôsobenia vhodná pre všetky ročné obdobia.

Žltý náter na stenách udržiava človeka v stave bdelosti a duševnej aktivity. Je farbou rozumu a mala by sa objaviť všade, kde sa treba učiť a rozmýšľať. Okrem obývacej izby je optimálne použitie žltej farby v  jedálni, v detskej izbe, v pracovni. Všade, kde sa  v miestnostiach duševne pracuje /kancelárie, školské triedy/ je žltá vhodná ako náter stien, hlavne v pastelových odtieňoch. Dokonca aj v miestnosti pre chorých, kde dáva novú nádej  a vieru v uzdravenie.

Ako pridať žltú do interiéru?

Nemáte doma žltú farbu? Nevadí…. Doplniť sa dá jednoducho. Nie je potrebné ani premaľovávať steny, alebo dokupovať nejaké žlté kusy nábytku – ale keď sa vám to hodí, prečo nie.. 😊 Úplne postačí, ak pridáte zopár žltých doplnkov – vankúše, závesy, svetlá, kvety, keramiku, obrazy a podobne.

Náladu v interiéri môžete pozdvihnúť aj pomocou aromaterapie. Vôňa citrusový plodov v nás evokuje leto, slnko, teplo, dovolenky….

Spríjemniť si jesennú atmosféru v interiéri môžeme aj pomocou aromaterapie. Vôňa citrónu, mandarinky, pomaranča a ostatných citrusových plodov v nás vyvolávajú pocity radosti, sviežosti, čistoty… Sú to ideálne vône pre náš domov.

Použite 100% čisté esenciálne oleje terapeutickej kvality a prevoňajte svoje domovy. Môžete využiť difuzér a rozptyľovať esencie do priestoru formou jemnej studenej vodnej pary. Tým priestor nielen osviežujete, ale aj čistíte od rôznych patogénov a stagnujúcich energií.

Alebo si vytvorte potpourri. /Tip ako na to pozri tu/ Stačí zopár sušených kvetov, plodov alebo listov, ktoré nasypete do peknej dekoračnej alebo sklenennej misky, vázy či pohára, pokvapkáte esenciálnym olejom a je to…

Ak by ste potrebovali nejakú radu, či pomoc pri zariaďovaní vašich priestorov, neváhajte ma kontaktovať tu.
Tiež sa môžete pridať ku mne na facebook a instagram.

Ing.arch. Monika Jakubcová

Monika Jakubcová
Som architektka a mojou vášňou aj profesiou je navrhovanie a zariaďovanie priestorov nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“. Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.