Trendy v interiérovom dizajne 2020

Trendy v interiéri 2020

Interiérové trendy sa nemenia tak výrazne ako módne kolekcie v oblečení a určite majú dlhšie trvanie. A predsa, každý rok prichádzajú poprední svetoví dizajnéri a výrobcovia nábytku a textílií s nejakými novinkami pre ďalší rok. A čo je teda tento rok „IN“ ?

dizajn: Ing.arch Monika Jakubcová

Minimalizmus, ekológia a prírodné materiály

Nič nové pod slnkom. Už v predchádzajúcich rokoch vládol v zariaďovaní moderných interiérov minimalizmus, podčiarknutý prísnou dokonalosťou tvarov,  zladením materiálov a farieb.

zdroj: Home Dekor Ideas

Dosť však bolo fádnosti a striedmosti. V tomto roku sa síce pokračuje v minimalistickom prístupe v zariaďovaní interiéru, avšak tento rok vstupujú na scénu kreativita a odvážnejšie hravé riešenia.

Netradičné tvary sa vracajú v tomto roku do atypického nábytku, ktorý dominuje priestoru a preberá zároveň funkciu umeleckého diela.

Minimalizmus sa takto prejaví hlavne v dominancii jedného výrazného prvku v priestore a ostatné môže zostať neutrálne. Takýto dominantný kus „sochárskeho nábytku“ v sebe spája  dekoráciu a funkciu a určite prispeje k jedinečnosti interiéru.

zdroj: internet

Ekológia a prírodné materiály

Stále väčší dôraz sa kladie na ekológiu a funkčnosť. Aj v tom hrá filozofia minimalizmu svoju úlohu. Základné pravidlo:“ menej je viac“. Hlavne v menších priestoroch je potrebné riešiť maximálnu funkčnosť a využitie priestoru.  

Do popredia opäť vstupuje príroda – to znamená prírodné materiály, štruktúra, farebnosť, hravosť. Menej plastov, viac obnoviteľných materiálov.

Prírodný kameň, drevo, rezivo, hrubo opracované kusy dreva, recyklovaný nábytok a doplnky  sa stále viac objavujú v dizajne súčasných interiérov. Starým nábytkom a doplnkom dávame druhú šancu a tieto kúsky sa dokonca stávajú dominantou moderných interiérov.

Starý konferenčný stolík dostal druhú šancu. / zdroj:internet/

Mramor je jednička

zdroj: internet

Využívajú sa všetky odtiene dreva a kameňa. Dôležitú úlohu zohráva mramor v rôznom prevedení. Nebude už dominovať len kuchyniam a kúpeľniam, ale stane sa aj súčasťou obývacích izieb a nábytkov.

Tvary, vzory, štruktúra

V tomto roku sa bude kombinovať z pohľadu niektorých aj nekombinovateľné – rôzne vzory a štruktúry, farby a textúry. Svoje miesto si nájdu geometrické aj abstraktné vzory. Stále ostávajú populárne rastlinné motívy – hlavne exotické rastliny a vtáky, motívy kvetov, hlavne ručne maľovaných, či už na tapetách, dekoračných vankúšoch alebo závesoch.

zdroj: internet

Téma zelene  a amazonského pralesa sa tento rok bude vnášať do interiérov oveľa intenzívnejšie, a to vo forme vertikálnych zelených stien,  obrazov a rôznych exotických doplnkov, napr. drevených misiek, sošiek a pod.

zdroj: internet

Línie sa zaobľujú

Dobrou správou  pre milovníkov oblých tvarov je, že výrazným trendom roku 2020 je návrat ku krivkám a organickým tvarom. Dizajnové interiéry sú stále viac definované zaujímavými jedálenskými stolmi, stoličkami, sedačkami, pohovkamikreslami alebo oblými tvarmi dekorácií a svietidiel.

zdroj: internet
zdroj: intrnet

Veľký dôraz sa kladie na sedačky – na ich funkčnosť,  jednoduché tvary, neutrálne farby a  kvalitné materiály, ktoré sú ľahko ošetriteľné a odolné voči škvrnám.

Svoje miesto si nájdu aj sedačky oblejších tvarov , inšpirované štýlmi francúzskej zamatovej sedačky art deco a chasterfield, alebo elegantná minimalistická pohovka v štýle Tuxedo, ktorá bola považovaná za jednu z predzvestí modernizmu.  Typické  sú bočné opierky rovnako vysoké ako chrbát sedačky. Tento štýl je charakteristický elegantnou siluetou a čistými minimalistickými líniami a hodí sa takmer do každého interiéru.

Pohovka SOMY3 smaragdová , v štýle Tuxedo

Aj v roku 2020 ostáva dôležitým kritériom komfort a pohodlie a tak hĺbka sedenia dosahuje až 100cm. Ide o tzv. binge-watching trend, ktorý označuje tzv. “seriálový maratón“ – čiže sledovanie celých sérií seriálov naraz –  a na to je naozaj potrebná pohodlná sedačka.

Möbelix

Materiály pre pohladenie

To, že zamat sa teší stále väčšej obľube ste si možno už všimli. Je to materiál príjemný na dotyk a veľmi odolný. Pôsobí luxusne a prináša do obývačky útulný dojem. Trendom je kombinácia s prvkami dreva alebo  kože.

Zamat a modrá /zdroj: internet/

Pojem luxusný už v súčasnosti neznamená strojený. Keďže základom je komfort a pohodlie, tak svoje miesto si v každom interiéri nájde mäkučká pletená deka prehodená na sedačke alebo kresle, alebo jemný koberec  s vysokým vlasom pri pohovke, či posteli. Preto sa niet čo diviť, že trendom roku 2020 sú stále populárne pleteniny a kombinácie rôznych materiálov, ktoré nás lákajú k dotykom.

zdroj: mobelix

Farby roku 2020

Prírodné farebné odtiene, upokojujúca zelená, ale aj sýta modrá – to je farebnosť roku 2020.

Interér v neutrálnych farbách s akcentovou mentolovozelenou
/zdroj: Home Decor Ideas/
Sýtomodrá sedačka a mäkučké materiály…. /zdroj: internet/

Aj keď kráľovská modrá bola vybraná expertmi spoločnosti Pantone ako farba roku, dominovať budú neutrálne odtiene šedej a hnedej. Namiesto chladných odtieňov šedej sa začínajú preferovať teplejšie odtiene hnedošedej, béžovošedej, šampanská, jemné odtiene šedozelenej a podobne. Práve zelený ekologický prístup dáva do popredia zelenú farbu v jej rôznych podobách – sýtu tmavozelenú, alebo jemnejšie odtiene olivovej a eukalyptovej zelenej. Tie sa krásne dopĺňajú s pastelovými odtieňmi ružovej.

Obývačka v jemných odtieňoch šedozelenej a staroružovej
/Zdroj: avenueDesign/

Nezľaknite sa, neznamená to, že musíte každý rok obmieňať interiér, ak chcete byť trendy. Ak práve nezariaďujete svoje nové domovy, ale bývate už nejaký ten rok, stačia aj drobné úpravy na oživenie interiéru. Chcete vedieť aké:

Tu je zopár tipov:

  • Vymeňte alebo doplňte dekoračné vankúše v obývačke
  • Pridajte nový koberec pod konferenčný stolík
  • Záves na okne v trendových farbách a vzoroch dokáže úplne zmeniť atmosféru priestoru
  • Môžete pridať/vymeniť solitérny kus nábytku – trendové kreslo, konferenčný stolík, či dizajnovú poličku a pod.
  • Ak k tomu pridáte vhodne zvolené a umiestnené dekoračné predmety, obrazy a rastliny, môže váš interiér vyzerať ako nový 🙂

Ak by ste potrebovali nejakú radu, či pomoc pri zariaďovaní vašich priestorov, neváhajte ma kontaktovať tu.
Tiež sa môžete pridať ku mne na facebook a instagram.

Ing.arch. Monika Jakubcová

www.svetla.sk

Monika Jakubcová
Som architektka a mojou vášňou aj profesiou je navrhovanie a zariaďovanie priestorov nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“. Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.