Romantika pri krbe – aj bez komína

Túžite po krbe, alebo krbových kachliach? Predstavujete si romantické večery pri ohníku s rodinou, priateľmi, alebo len sami so sebou? Bývate však v bytovke, kde na komín môžete zabudnúť….. a tak sa pomaly rozplýva aj váš sen. Ale mám pre vás dobrú správu. Aj keď nemáte komín, na krb zabudnúť nemusíte.

KRBY BEZ KOMÍNA

To, že nemáte komín a ani si ho nemôžete dorobiť, alebo z nejakého dôvodu zrekonštruovať neznamená, že krb pre vás musí ostať len túžbou vo vašom srdci. Existujú dve alternatívy, ktoré môžete využiť a mať svoju vytúženú pohodičku pri ohníku. A to nielen v zime, ale hocikedy počas celého roku.

1.Elektrické krby 

Sú to v podstate elektrické ohrievače s efektom plameňa. Nevyžadujú žiadne odvetranie, ani odbornú inštaláciu. Postavíte ho kde chcete, alebo zavesíte na stenu a zapojíte do elektrickej zásuvky. Sú bezpečnejšie ako tradičné krby, čo oceníte hlavne pri malých deťoch a domácich miláčikoch.

Odpadá manipulácia s drevom, prašnosť, čistenie popola, komína a pod.

Musíte však akceptovať skutočnosť, že sa nepozeráte na „živý oheň“. To áno, ale pocit tepla a atmosféru vám vytvoria. Dizajn týchto krbov nájdete od tradičných rustikálnych až po moderné minimalistické.

Efekt ohňa sa vytvára pomocou svetla a vzduchu cez špeciálne tieniace steny/zrkadlá. Technológie vytvárania plameňa sú rôzne a to sa odráža samozrejme aj na cene. Dokonalú ilúziu vytvára technológia s 3D efektom ohňa Opti-Myst. Využíva jemnú vodnú paru, podsvietením ktorej dostanete dokonalú ilúziu skutočného plameňa a dymu.

Niektoré krby majú možnosť aj zvukového efektu praskania dreva. Ak krb používate len na efekt ohňa, tak spotreba je 40-60W – čo je ako jedna žiarovka. Ak chcete využívať vyhrievanie, tak je výkon samozrejme vyšší (cca 1000-2000W). Krby majú ventilátor, ktorý rozháňa vzduch po miestnosti. Majú diaľkové ovládače, ktorými môžete regulovať intenzitu plameňa, vyhrievanie a podobne.

V tomto návrhu pracovne sme umiestnili elektrický krb v tradičnom štýle. Takýto, alebo podobný relax kútik si môžete vytvoriť aj u vás doma:)


/zdroj: archív autora/

Elektrický krby v tradičnom prevedení v bielej farbe, volne stojaci.  Stačí postaviť ku stene, zapojiť do zásuvky a užívať si:)


/zdroj:internet/

Elektrické krby môžu byť voľne stojace pri stene, v rohu, alebo ako krbové vložky určené pre obstavanie alebo zabudovanie do steny.


/zdroj:internet/


/zdroj:internet/


/zdroj:internet/

2. Biokrby 

Predstavujú možnosť skutočného ohňa bez komína, bez dreva, bez starostí s dymom, so sadzami a pod. Tieto krby spaľujú špeciálny bio-alkohol, ktorý horí pekným plameňom bez dymu a škodlivých splodín. Stačí naliať, zapáliť krbovým zapaľovačom a môžete si vychutnávať živý oheň a príjemné teplo. Výsledkom horenia bio-alkoholu je iba CO2 a H2O, čiže kysličník uhličitý a voda, teda to, čo vydychuje človek pri dýchaní. Množstvo CO2 je asi také, aké vyprodukujú dva horáky na plynovej varnej doske.  Pri horení nevzniká žiaden zápach.
Ale vetranie vám aj tak odporúčam – veď pravidelná výmena vzduchu v miestnosti je pre naše zdravie dôležitá, či už krb máme, alebo nie.

Plameň regulujete zmenšovaním a zväčšovaním štrbiny

Tip: Položte na krb misku s aromatickým olejom a nechajte si krásne prevoňať celú miestnosť vašou obľúbenou vôňou. Alebo nakvapkajte 2-3 kvapky priamo na kamienky, z ktorých sa budú postupne odparovať.

V tomto návrhu pre Pilates štúdio Agaton  sme zakomponovali biokrb do priestoru a vytvorili sme tak príjemný zenový kútik na meditáciu….


/zdroj: archív autora/

Návrh biokrbu v obývacej izbe v bytovom dome, kde sme prepájali moderný dizajn s prvkami provensálskeho štýlu.


/zdroj: archív autora/

V tejto alternatíve sme navrhovali tradičnejší vzhľad biokrbu…


/zdroj: archív autora/

Biokrby môžu byť voľne stojace v priestore, alebo zabudované v rôznych moderných, aj klasických obstavbách.


/zdroj:internet/


/zdroj: internet/


/zdroj: internet/


/zdroj: internet/

Elektrické krby aj biokrby sú skvelým dekoratívnym doplnkom do obývacích izieb, spálni, pracovní a predsiení. Môžu byť súčasťou nábytkovej zostavy alebo samostatným solitérom v miestnosti.

Tip pre energetickú harmonizáciu:  Oheň je vyjadrený v symbolike leta, tepla, juhu, červenej farby. Je aktívny, stimulačný, kreatívny, odvážny, vášnivý a  radostný. Ak potrebujete podporiť niektorú z týchto vlastností, alebo energeticky vyladiť priestor a doplniť prvok Ohňa tak práve umiestnenie krbu v priestore je jedným z možných riešení.

Ako vidíte, možností je naozaj veľa. Ak však stále váhate, či si dávať takého typy krbov, stále máte k dispozícii sviečky a ich jemný plameň. Sú skvelou alternatívou pre vytvorenie romantickej atmosféry a tiež úžasným pomocníkom pri relaxe a meditácii.


/zdroj: internet/

Prajem vám krásne a tvorivé predvianočné obdobie.

A ak by ste potrebovali nejakú radu, či pomoc pri zariaďovaní vašich priestorov, neváhajte ma kontaktovať tu.
Tiež sa môžete pridať ku nám na facebookinstagram.
A ak ste ešte nečítali ebook zdarma TOP 5 pravidiel pre vašu spálňu a iné rady, tak si ho stiahnite tu a začítajte sa:)

Monika Jakubcová

Monika Jakubcová
Som architektka a mojou vášňou aj profesiou je navrhovanie a zariaďovanie priestorov nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“. Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Príručka zariaďovania priestoru s podporou energii v roku 2020

    Chcete poznať silné a slabé miesta miesta vášho priestoru v tomto roku? Stiahnite si príručku zdarma a vytvorte si bývanie s podporou vášho prostredia.

  • TOP 5 pravidiel pre vašu spálňu

    Objavte, akými úpravami v spálni podporíte vaše vzťahy, lásku a harmóniu. Stiahnite si eBook zdarma.

  • Najnovšie články
  • www.svetla.sk