Farba roku 2021

Farba roku 2021

Farbou roku 2021 sa stávajú netradične naraz dve farby : ŽLTÁ a SIVÁ

zdroj: Pantone.com

Jedná sa konkrétne o odtiene:
– základná sivá – ULLTIMATE GRAY 17-5104 a
– žiarivá žltá – ILLUMINATING 13-0647

Tak ako každý rok, aj v tomto roku 2021 boli farebné trendy určené už koncom roku 2020. Výber odtieňov pre daný rok navrhuje viacero spoločností, ako DULUX, BENJAMIN MOORE, SHERWIN-WILLIAMS a PANTONE.

A práve Pantone Color Institute je lídrom, ktorý výberom farby udáva celosvetový trend v móde a dizajne a ich farba sa stáva , dá sa povedať, oficiálnou farbou roka.
Rok 2021 budú teda charakterizovať dve farby, z čoho jedna je po prvý krát v histórii neutrálna, a to základná sivá. Aj výber dvoch farieb pre rok je netradičný. Stalo sa tak aj v roku 2016, kedy to boli farby Rose Quartz a Serenity.

zdroj: Pantone.com

Výber farieb odráža aktuálnu situáciu a dianie vo svete. Podstatou pre výber tohoročných farieb boli SOLIDARITASÚDRŽNOSŤ. Myslím, že všetci chápeme, o čo ide. Optimizmus, nádej, odolnosť a silná viera je potrebná pre každého z nás. Práve spojenie týchto dvoch farieb má byť vyjadrením SILYNÁDEJE, čo je podstatou ľudského ducha, ako povedala Laurie Pressman, viceprezidentka Pantone Color Institute.

Pre mňa osobne je to veľmi priaznivý výber, keďže táto kombinácia je moja obľúbená:)

ŽLTÁ FARBA je farbou slnka, ktoré je symbolom života, radosti, šťastia a optimizmu.

Podporuje komunikáciu, a preto je vhodná hlavne do obývacích a spoločenských priestorov. Nie nadarmo sa odporúča pridať ju v jesenných a zimných mesiacoch do svojho interiéru. Dokáže krásne prežiariť a ohriať priestor v pochmúrnych a zamračených dňoch.

https://monikajakubcova.sk/zlta-farba-pre-jesenny-interier/

Z hľadiska zdravia je žltá farba spojená s prvkom Zeme /podľa teórie 5-ich prvkov vo Feng shui, aj tradičnej čínskej medicíne/ a preto pôsobí blahodárne aj na žalúdok a slezinu. Takže nie je náhoda, že žltá bola vybraná v období, kedy potrebujeme lepšie „tráviť“ neľahké životné situácie.

ŠEDÁ FARBA je farbou kamienkov, ale aj skaly, ktoré symbolizujú pevné základy, tvrdosť a vytrvalosť.

Šedá je základná, neutrálna farba. Nachádza sa na stupnici medzi bielou a čiernou. Aj keď pôsobí chladne a neosobne, je považovaná za elegantnú a udáva sa ako farba úsudku. Sama o sebe pôsobí rezervovane a prísne, nepovzbudzuje, ani nestimuluje. Príliš veľa šedej môže pôsobiť smutne až depresívne, a tiež nudne. Vo veľkých plochách nie je vhodná pre ľudí, ktorí sú osamelí, alebo potrebujú dodať energiu, či „nový smer“ v živote.

Odtiene šedej sú našim veľkým pomocníkom pri vytváraní farebnej schémy interiéru. Hlavnou výhodou je, že sa k nim hodia všetky ostatné farby. Priestor farebne ukľudňujú, prepájajú a zjednocujú.

Sedačka AMEDIA šedá, kreslo AMEDIA žltá, sedačka Amedia žltá, koberec BERBER RABAT, príručný stolík TRIDER žltý, taburet TAMAN sivá, taburet DROP sivobiela, taburet pletený GOBI žltá, stojan na kvetináč MELOI, kovový kvetináč INDIZE, vankúš SNOW, vankúš PANAMA žltý

Farebná kombinácia základnej sivej a žltej je harmonická a vzájomne zladená. Je to výborná kombinácia pre výber farieb pre váš interiér, či už ako stála farebnosť, alebo sezónna vo forme doplnkov – deky, vankúše, vázy, obrazy a pod.

www.obraznastenu.sk
www.obraznastenu.sk

Ak by ste potrebovali nejakú radu, či pomoc pri zariaďovaní vašich priestorov, neváhajte ma kontaktovať tu.
Tiež sa môžete pridať ku mne na facebook a instagram.

Ing.arch. Monika Jakubcová

Monika Jakubcová
Som architektka a mojou vášňou aj profesiou je navrhovanie a zariaďovanie priestorov nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“. Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.