Farba roku 2022

Farba roka 2022

Prvý krát v histórii nebola farba roka vybraná z existujúceho portfólia farieb spoločnosti Pantone, ale bol vytvorený úplne nový farebný odtieň z palety modrej s názvom Very Peri.

zdroj: internet

S príchodom nového roka, prichádzajú aj nové trendy v dizajne, v móde aj v bývaní. Každý rok nám odborníci a spoločnosti pôsobiace v danom biznise predstavujú novinky a smery, ktoré budú prevládať počas nového roka. Výber odtieňov pre daný rok navrhuje viacero spoločností, ako DULUX, BENJAMIN MOORE, SHERWIN-WILLIAMS a PANTONE.

Významné slovo v oblasti určovania farieb má americká spoločnosť Pantone Color Institute, ktorá je lídrom, ktorý udáva celosvetový trend. Farba, ktorú vyberú sa stáva oficiálnou farbou roka. Spoločnosť už v decembri minulého roka predstavila farbu roka 2022, ktorú nazvala VERY PERI. Na prvý pohľad môžeme povedať že je to pastelová fialová, ktorá vznikla z podtónov modrej červenej.

Názov je odvodený z rastliny „Periwinkle“  – Zimozeleň menšia (Vinca minor), ktorej kvety majú takýto bledofialový odtieň.

Výkonná riaditeľka Pantone Color Institute, Leatrice Eiseman, opísala tento odtieň ako najteplejší zo všetkých modrých odtieňov. „ Je to spojenie pokoja modrej a energie červenej farby, ktorá vnáša a posilňuje to nové, čo v tejto dobe hľadáme“… Odtieň Very Peri vyjadruje túto dobu, pre ktorú je typická určitá neistota a opatrnosť, a je potrebné vniesť do života ešte viac kreativity a nápaditých prejavov.

„Farba roka 2022 má v sebe temperament, radosť, bezstarostnú sebadôveru a tvorivosť“ – doplnila Laurie Pressman , viceprezidentka Pantone.

Ako použiť odtieň Very Peri v interiérovom dizajne

Tento nový odtieň je inšpirovaný prírodou – orgovánom, levanduľou, zimozeleňou. Odtieň tejto farby oživuje priestor, vytvára osviežujúce a hravé kombinácie. Je vhodný pre rôzne materiály, textúry a povrchy.

Podobný farebný odtieň sa samozrejme objavil vo svete dizajnu už viackrát v rôznych obmenách. Napriklad v roku 2018 hrala fialová prim ako odtieň farby roka  Ultra Violet a v roku 2014 to bola Žiarivá orchidea…..

V interiérovom dizajne sa rôzne odtiene fialovej používajú striedmejšie, a skôr ich nájdeme ako doplnkové farby na rôznych dekoráciáchdoplnkochtextíliách.  Vo všeobecnosti  sa jedná o pomerne výraznú farbu,  a v interiéri by sa mala použiť hlavne ako farebný akcent.

Tip: Vyskúšajte kombináciu s bielymi, šedými alebo béžovými odtieňmi nábytku a zariadenia v interiéri.

zdroj: The Nordroom

Spoločnosť Pantone vytvorila štyri farebné palety, ktoré vytvárajú pekné harmonické kombinácie s farbou roka Very Peri. Každá paleta vyjadruje určitú náladu a to vám dáva priestor dotvoriť si interiér podľa seba.

  1. „The Star of the Show“ je paleta, v ktorej je „Hviezdou predstavenia“ Very Peri. Obklopená neutrálnymi a klasickými odtieňmi vytvára nadčasovú klasiku a eleganciu, a dodáva priestoru sviežosť a originalitu.
Pantone „The Star oh the Show“
homeandecoration.com

2. „Balancing act“ – „Vyvažovanie“ – táto paleta doplnkových farieb je vyskladaná tak, aby sa vzájomne dopĺňali a zvýrazňovali. Je tu vytvorená prirodzená rovnováha teplých a studených odtieňov, ktoré zosilňujú brilantnosť PANTONE 17-3938 Very Peri a dodávajú priestoru svieže oživenie.

Pantone „Balancing act“

Pridaním farebného akcentu s odtieňom Very Peri, dodáte priestoru dynamiku a oživenie 👇

3. „Wellspring“ – harmonická zmes prírodných odtieňov, ktoré krásne prepája sviežosť a žiarivosť Very Peri.

Pantone „Wellspring“

Či už skombinujete jeden, dva alebo viac farieb z tejto palety s farbou roka Very Peri záleží len od vašej kreativity a schopnosti pracovať s kombinovaním farieb pri dizajnovaní priestoru.

4. „Amusemennts“ – Zábava – táto paleta predstavuje radostný farebný príbeh o nezadržateľnej zábave a spontánnosti, ktorý umocňuje trblietavý modrý odtieň Pantone Very Peri, ktorý predstavuje hravosť a experimentovanie.

Odtieň Pantone Very Peri môže byť príjemným oživením každého interiéru. Či už len ako dizajnový kúsok v priestore, napríklad zaujímavé solitérne kreslo v kútiku na čítanie. Alebo dáme šancu vyniknúť tejto farbe vo väčšom – jedálenské stoličky a doplnky v tejto farbe spolu so skleneným jedálenským stolom, vytvárajú elegantnú a zároveň sviežu kombináciu.

Ak by sme sa pozreli na farby roku 2022, ktoré vybrali ostatné spoločnosti, tak by sme mohli vidieť jasný trend vo farbách bytového dizajnu pre rok 2022. Každá farba roka 2022 je v odtieni modrej alebo zelenej. Zelená a modrá sú nádherné prírodné a upokojujúce farebné tóny, ktoré možno pridať do každej miestnosti domu. Ale o tom si povieme zas v ďalších príspevkoch:)

Čo si myslíte o Pantone farbe roka 2022? Podľa mňa je to zaujímavá farba, ktorá si zaslúži našu pozornosť. Aj keď je to výrazná farba, vyznačuje sa určitou jemnosťou a eleganciou. Tak ak si chcete trochu zaexperimentovať, vyskúšajte. A budem rada, ak mi napíšete do komentárov vaše postrehy a názory na túto farbu:)

A ak by ste potrebovali nejakú radu, či pomoc pri zariaďovaní vašich priestorov, neváhajte ma kontaktovať tu.
Tiež sa môžete pridať ku nám na facebook a instagram.

Ing.arch Monika Jakubcová

Monika Jakubcová
Som architektka a mojou vášňou aj profesiou je navrhovanie a zariaďovanie priestorov nielen na bývanie, ale hlavne pre šťastný život. Ukážem vám, ako prepojením západnej a východnej filozofie vytvoriť priestor , ktorý bude nielen krásny, ale vás bude aj podporovať a „dobíjať vám baterky“. Môj príbeh si prečítate tu>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.